Ostatnimi czasy pojęcie coachingu coraz częściej pojawia się, jeśli chodzi o perspektywy rozwoju osobistego. Moda na coaching przyszła ze Stanów Zjednoczonych – początkowo miała zastosowanie w rywalizacji sportowej, by następnie przenieść się na inne dziedziny życia codziennego. Na zatrudnienie coacha bardzo często decydują się te osoby, które chcą zainwestować w swój rozwój osobisty.
Coaching co to?
Zadaniem coachingu jest stworzenie porozumienia pomiędzy coachem, a klientem, które będzie miało za zadanie rozwój osobisty, zawodowy, bądź też podniesienie różnego rodzaju kompetencji klienta. Współpraca pomiędzy coachem, a klientem opiera się na dojściu do tego, w jaki sposób klient może osiągnąć zamierzone cele, zarówno w życiu, jak i w biznesie.
Aby dobrze opisać zjawisko coachingu, warto zastanowić się, kim jest coach. Jest to osoba, która zawodowo zajmuje się motywowaniem i inspiracją innych ludzi. W ten sposób pomaga osiągnąć wyznaczone cele i wypracować właściwe zachowania, które przydadzą się na drodze do ich realizacji. Śmiało można powiedzieć, że coach jest partnerem, który pomaga ustalić sobie rzetelne wyzwania, zachęca do realizacji celów, a także uaktywnia pełen potencjał klienta. Coach towarzyszy swojemu klientowi w każdym etapie zmian, które ten wprowadza w swoim życiu.
W zależności od potrzeby, coach odkrywa potencjał klienta, pomaga mu rozprawić się z lękami, strachami i przeszkodami.
Mity na temat coachingu
Z racji tego, że coaching w ostatnich czasach cieszy się ogromną popularnością, warto rozprawić się z kilkoma mitami na jego temat. Po pierwsze, nie wolno uznawać coachingu za terapię, ponieważ ten skupia się jedynie na aktualnej sytuacji klienta i jego przyszłości. Nie ma za zadanie rozprawienia się z przeszłością, leczenia traum czy dysfunkcji.
Couchingu nie wolno także omawiać w kontekście treningu, któremu poddaje się klient. Relacja między coachem, a klientem ma bardzo różny charakter, nie posiada ustalonego programu szkolenia. Wszystko dzieje się impulsywnie i jest odpowiedzią na bieżące potrzeby klienta.
Czy warto zdecydować się na coaching?
Wiele osób zastanawia się, czy coaching rzeczywiście jest czymś potrzebnym, czy jest to tylko chwilowa moda, która przyszła ze Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że pomimo tego, że coaching jest jeszcze postrzegany jako ekskluzywny i wyjątkowy, to z pewnością może wiele wnieść do życia każdej osoby.
Ostatnimi czasy słowo coaching zdecydowanie jest nadużywane. W roli coachów stawia się coraz więcej osób, którzy niestety nie mają z nim nic wspólnego. Stąd też bierze się wiele mitów na temat coachingu. Osoby, które zawód coacha uprawiają z pasją i zaangażowaniem, niestety stanowią mniejszość na rynku.
Podsumowując, coaching śmiało można określić jako klucz do osiągania założonych sobie celów. Ma on za zadanie odkryć możliwości, potencjał i perspektywy, które drzemią w każdym człowieku. Coaching skupia się na stawianiu pytań, w których ukryty jest sens życia. Mają one szczególną siłę motywowania do działania.
Przeczytaj także: Jak zmienić swoje życie?