vbranding.pl

Blog tematyczny o finansach i ekonomii

Biznes

Jak rozliczyć PIT 28?

Jak rozliczyć PIT 28?

Rozliczanie podatku dochodowego to obowiązek każdego człowieka, który zarabia pieniądze z legalnych źródeł. Niezależnie od tego, czy jesteśmy zatrudnieni na etacie, czy też może prowadzimy własną działalność gospodarczą, płacenie podatku jest obowiązkiem, od którego nie da się uciec. Po zakończonym roku podatkowym należy złożyć odpowiednią deklarację PIT do Urzędu Skarbowego, w którym się rozliczamy. W dzisiejszych czasach złożenie takiej deklaracji jest możliwe za pośrednictwem internetu, dlatego aby rozliczyć PIT nie musimy nawet wychodzić z domu. Czym jest deklaracja PIT 28, kto powinien złożyć taką deklarację oraz jak rozliczyć PIT 28 online? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Czym jest PIT 28?

Druk PIT-28 obejmuje przychody podatników, którzy zdecydowali się na rozliczanie na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z takiego rozliczenia mogą korzystać osoby prowadzące własną działalność gospodarczą lub będące wspólnikami spółek cywilnych. Ponadto z ryczałtu mogą skorzystać również osoby, które rozliczają przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy i pozostałych umów o podobnym charakterze. Formularz PIT 28 obejmuje dwie grupy rozliczeń, czyli przychodu pochodzące z najmu lub z prowadzenia działalności gospodarczej.
Za sprawą nowych przepisów Polskiego Ładu zostanie wprowadzony nowy termin rozliczania deklaracji podatkowej PIT-28. Od 2023 roku podatnicy będą mieli czas na złożenie deklaracji do ostatniego dnia kwietnia, czyli tak samo jak jest w przypadku standardowej deklaracji PIT-37.

pit 28

Rozliczanie PIT-28 wspólnie z małżonkiem

W przypadku standardowego formularza PIT-37 istnieje możliwość rozliczenia go razem ze współmałżonkiem. Niestety w przypadku PIT-28 nie ma takiej możliwości. Nie można rozliczyć go razem z małżonkiem lub małżonką, a także jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Decydując się na ryczałt ewidencjonowany, nie istnieje również możliwość wspólnego rozliczania się ze wszystkich przychodów opodatkowanych poza ryczałtem.

Jak obliczyć wysokość ryczałtu?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dość specyficzną formą rozliczania się. Wysokość ryczałtu zależy od rodzaju świadczonych usług lub sprzedawanych produktów. Jeśli nie wiemy ile wynosi stawka ryczałtu w naszym przypadku, warto sięgnąć po kalkulator ryczałtu, który obliczy wartość podatku, na podstawie podanych przez nas parametrów. Obecnie istnieje 10 różnych stawek ryczałtu, dlatego warto zaznajomić się z nimi przed zdecydowaniem się na taką formę rozliczenia.

Udostępnij