Design Thinking to znana i ceniona na całym świecie metoda twórczego rozwiązywania skomplikowanych problemów. Chętnie korzystają z niej także polskie firmy, słusznie upatrując w Design Thinking innowacyjnego podejścia do tworzenia nowych produktów i usług, które spotkają się z uznaniem odbiorców oraz pozwolą zwiększyć konkurencyjność firmy. Samo zapoznanie się z założeniami myślenia projektowego nie wystarczy jednak, aby z sukcesem korzystać z tej metody – oprócz teorii, należy bowiem opanować także praktykę, w czym pomagają warsztaty Design Thinking.
Co warto wiedzieć o Design Thinking? Jakie korzyści wiążą się z jej wdrożeniem?
Design Thinking, czyli myślenie projektowe, to nowoczesna, innowacyjna i obecnie bardzo popularna metoda biznesowa. Najprościej możemy określić ją jako usystematyzowane podejście do procesu innowacji. Jest to podejście do tworzenia nowych produktów i usług w oparciu o głębokie zrozumienie potrzeb oraz problemów, z jakimi borykają się ich docelowi użytkownicy.
Design Thinking opiera się na trzech filarach. Pierwszym z nich jest silne skoncentrowanie na użytkowniku. Zespół pracujący nad rozwiązaniem dąży do zrozumienia uświadomionych i nieuświadomionych potrzeb klientów. Drugim założeniem jest kreatywna współpraca która pozwala spojrzeć na problem z wielu, często bardzo się od siebie różniących perspektyw oraz znaleźć rozwiązania, które będą dalece wykraczały poza utarte schematyTrzecim filarem myślenia projektowego jest natomiast eksperymentowanie i testowanie hipotez postawionych na wcześniejszych etapach. W tej fazie budowane są prototypy oraz zbierane informacje zwrotne na ich temat od użytkowników testujących nowe rozwiązania.
Warsztaty Design Thinking, czyli teoria i praktyka w jednym!
Głównym celem metody Design Thinking jest wypracowanie rozwiązań, które będą pożądane przez ich przyszłych użytkowników, technologicznie możliwe do wykonania oraz ekonomicznie opłacalne. Cały proces jest prowadzony przez interdyscyplinarny zespół, który patrzy na problem z wielu różnych perspektyw i krok po kroku realizuje kolejne, ściśle zdefiniowane etapy metody. W tym celu wspomaga się zestawem narzędzi oraz technik, które pozwalają mu wypracować najlepsze możliwe rozwiązanie.
To tyle teorii, aby natomiast dowiedzieć się, jak w praktyce przebiega proces Design Thinking, należy wziąć udział w specjalnych warsztatach, dedykowanychosobom, którechcą poznać myślenie projektowe od poszewki oraz nauczyć się wykorzystywać je w praktyce . W Polsce warsztaty Design Thinking są prowadzone m.in. w oparciu o metodykę DTMethod®. Jest to pierwsza metodyka Design Thinking z międzynarodową akredytacją od APMGktóra gwarantuje opracowanie rozwiązań w określonym czasie.
Warsztaty Design Thinking pozwalają skupić się na najistotniejszych etapach myślenia projektowego, uwolnić potencjał ludzi do tworzenia rozwiązania dla postawionego wyzwania oraz opracować produkty, usługi, procesy zgodne z rzeczywistymi potrzebami interesariuszy. ,
DTMethod® jest zarejestrowanym znakiem towarowym należącym do INPROGRESS Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.