Kredyt obrotowy dla firm jest coraz częściej wybieraną opcją w obecnych czasach. Dzięki niemu można postawić na inwestycję, która pozwoli rozwinąć się przedsiębiorstwu. Warto wiedzieć, na czym polega kredyt obrotowy.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak wziąć kredyt dla firmy
- dla kogo przeznaczony jest ten typ kredytu
- ile kosztuje taki kredyt
Wzięcie kredytu obrotowego
Okazuje się, że kredyt obrotowy ma na celu finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. W przypadku, kiedy decyduje się na niego w formie kredytu obrotowego ratalnego, otrzyma się jednorazową pożyczkę, które kapitał oraz odsetki spłaca się z każdą ratą. Usługa tego rodzaju może też funkcjonować jako odnawialna linia kredytowa w rachunku bieżącym. W takim przypadku otrzymuje się środki, które śmiało można przeznaczyć na spłatę obecnych zobowiązań, w ramach ustalonego limitu kredytowego. Istotne jest też to, że spłata umożliwia nam ponowne skorzystanie z debetu, a odsetki zostamą pobierane od faktycznie wykorzystywanej kwoty, o czym mało kto wie. Warto dodać, że długość okresu kredytowania jest elastyczna, ponieważ w praktyce wynosi przeważnie od 1 roku do nawet 5 lat. Nie każdy wie o tym, że kredyt obrotowy jest oferowany w złotówkach, a także w innych walutach. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na niego.
Kredyt obrotowy dla firm
Mało kto wie, dla kogo przeznaczony jest kredyt obrotowy. Na taką formę pożyczki w większości przypadków decydują się większe przedsiębiorstwa, z dużym stażem obecności na rynku. Jest tak, ponieważ wysokość oraz koszty takiego kredytu są uzależnione od kondycji przedsiębiorstwa, a ponadto wysokości ewentualnych zabezpieczeń, jakie można zaoferować. W praktyce nie oznacza to jednak, że mniejsi przedsiębiorcy nie mogą skorzystać z tego typu rozwiązania. Obecnie coraz więcej instytucji bankowych oferuje kredyty obrotowe przeznaczone dla nowych firm oraz start-upów, które mają na celu ułatwić im wejście oraz zaistnienie na rynkach. Należy zauważyć, iż wysokość kredytu, a także warunki kredytowania oraz spłaty dostosowane są obecnie do specyfiki działalności konkretnego przedsiębiorstwa. Do tego należy doliczyć zapotrzebowanie na kapitał obrotowy i czas potrzebny do realizacji finansowania przedsięwzięcia. Z kredytów obrotowych korzysta obecnie coraz więcej firm. Wiele polskich banków oferuje takie rozwiązanie.
Kredyt obrotowy
Sporo przedsiębiorców nie wie, ile kosztuje kredyt obrotowy. W praktyce okazuje się, iż oprocentowanie takiej formy pożyczki składa się ze stawki WIBOR, a także indywidualnie ustalonej, negocjowanej marży. Istotne jest to, że bank określa marżę w oparciu o sytuację wnioskodawcy, a następnie wyznacza poziom podejmowanego ryzyka. Im jest ono większe, tym większe będzie oprocentowanie kredytu. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na wysokość opłat stałych oraz jednorazowych. Nie można też zapomnieć o tym, czy bank przewiduje opłaty dodatkowe. W niektórych sytuacjach bardzo opłacalna jest wcześniejsza spłata. Warto dowiedzieć się, na jakich warunkach przyznaje się kredyt obrotowy dla firm w Polsce. Jest to coraz popularniejsza opcja dla przedsiębiorców.