vbranding.pl

Blog tematyczny o finansach i ekonomii

Biznes

Kredyt balonowy na samochód firmowy – czy to dobry pomysł?

Kredyt balonowy na samochód firmowy – czy to dobry pomysł?

Kredyt na samochód dostawczy jest opcją bardzo często wybieraną przez przedsiębiorców jako sposób na inwestycję nieobciążającą zanadto firmowego budżetu. Zazwyczaj jest to tradycyjny kredyt gotówkowy z comiesięczną ratą. I choć jest to bardzo wygodna dla wielu forma spłacania kredytu, okazuje się, że korzystniejsza niekiedy może być rata balonowa. Czym jest rata balonowa i kiedy kredyt balonowy na samochód dostawczy może być dobrym wyborem?

Jak działa kredyt balonowy na samochód firmowy?

Kredyt balonowy na samochód firmowy jest rodzajem kredytu celowanego, czyli podobnie jak na przykład w przypadku kredytu hipotecznego musi być przeznaczony na konkretny cel, jakim jest zakup samochodu. Może on być spożytkowany zarówno na zakup samochodu dostawczego, jak i osobowego, bowiem klienci indywidualni również mogą z niego skorzystać.

Różnica pomiędzy kredytem balonowym a tradycyjnym kredytem samochodowym polega przede wszystkim na rodzaju raty. W przypadku tradycyjnego kredytu klient spłaca raty o stałej wysokości, przez cały okres obowiązywania umowy. Decydując się na kredyt balonowy, kredytobiorca początkowo płaci niskie raty, w wysokości równej odsetkom od pożyczonej kwoty. Ostatnia rata, jak łatwo się domyślić – największa, może zostać spłacona na dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest odsprzedanie przez klienta samochodu i spłata zadłużenia. Drugim zaś rozłożenie jej na mniejsze raty. To rozwiązanie wymaga osiągnięcia porozumienia z bankiem i nie w każdym przypadku jest możliwe. Oczywiście istnieje też trzecia opcja, w której kredytobiorca po prostu spłaca całą ratę równą pożyczonemu kapitałowi i bez żadnych przeszkód może nadal użytkować zakupiony w ten sposób pojazd. Trzeba jednak pamiętać, że ta ostatnia rata, w zależności od wysokości pożyczonej kwoty, może być znaczna. Jeśli jej spłata w całości mogłaby oznaczać utratę płynności finansowej, wówczas warto rozważyć skorzystanie z wymienionych wyżej sposobów.

Kredyt balonowy – dla kogo będzie dobrą opcją?

Kredyt balonowy bezsprzecznie jest atrakcyjną formą kredytu, która pozwala skorzystać z możliwości zakupu nowego pojazdu bez posiadania wystarczających środków na ten cel. Ponadto niskie comiesięczne raty nie obciążają nadmiernie budżetu. W rezultacie więc przedsiębiorca może bez przeszkód, przy stosunkowo niskim koszcie korzystać z często niezbędnego dla działania firmy samochodu dostawczego. Niskie raty nie sprawiają trudności i nie powodują ryzyka niewypłacalności, a to duża zaleta. Jednak perspektywa spłaty niemal całej pożyczonej kwoty w jednej racie z pewnością dla wielu osób może wydawać się dość ryzykowna. Warto jednak pamiętać, że można skorzystać z metod, które pozwalają na zminimalizowanie trudności z niej wynikających.

Jeśli bowiem okaże się, że sytuacja finansowa firmy po upływie okresu kredytowania, nie jest na tyle stabilna, by poradzić sobie z takim wydatkiem, wówczas samochód można sprzedać, a zobowiązanie bez problemu spłacić. Traktowanie kredytu balonowego jako metody na swoistego rodzaju „wypożyczenie” samochodu to korzystne rozwiązanie, które warto rozważyć. Ponadto istnieje możliwość rozłożenia całej kwoty ostatniej raty na mniejsze. To również bardzo korzystna dla przedsiębiorcy opcja. Skorzystanie z niej oznacza bowiem tak naprawdę długi okres kredytowania i stosunkowo niskie comiesięczne raty.

Aby móc znaleźć jak najkorzystniejszą dla siebie ofertę kredytu balonowego, warto przeanalizować kilka kolejnych. Różnice pomiędzy proponowanymi warunkami mogą być dość istotne, tym bardziej że coraz więcej banków, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, wprowadza do swojej oferty kredyty balonowe.

https://www.totalmoney.pl/artykuly/rata-balonowa-czym-jest-kredyt-balonowy-jak-bardzo-rozni-sie-od-standardowego-kredytu-samochodowego

Artykuł partnera

Udostępnij