Każdy, kto chce zainwestować pieniądze, może zrobić na giełdzie papierów wartościowych, która jest miejscem, gdzie przedsiębiorcy mają możliwość sprzedać akcje spółki oraz obligacje. Inwestorzy, którzy chcą kupić konkretne udziały, nazywani są akcjonariuszami.
Giełda co to jest?
Giełda jest to wirtualny rynek, na którym dochodzi do wymiany produktów oraz usług pomiędzy kupującym a sprzedającym. Najczęściej na giełdzie handluje się papierami wartościowymi, akcjami oraz obligacjami, a także certyfikatami inwestycyjnymi i kontraktami terminowymi.
Giełda jest też agencją informacyjną, na której znaleźć można dane dotyczące obecnej sytuacji na rynku kapitałowym i wszystkich segmentów z nim powiązanych. Obecna technika pozwala na korzystanie z usług giełdowych w każdym miejscu na Ziemii, wystarczy mieć tylko dostęp do sieci internetowej.
Jak działa giełda?
Aby móc dokonywać transakcji na giełdzie trzeba założyć rachunek inwestycyjny w domu maklerskim, który posiada licencję wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dzięki temu rachunkowi przechowywać można różnego rodzaju instrumenty finansowe, a także obracać nimi na giełdzie.
Rachunek inwestycyjny założyć można przez internet, wówczas umowę do podpisu dostarcza kurier. Drugą opcją jest założenie konta w punkcie obsługi klienta. Po założeniu rachunku trzeba wpłacić na niego odpowiednią kwotę, jaką jesteśmy w stanie zainwestować. Rachunek, na którym są środki finansowe, pozwala na wyszukanie instrumentów finansowych, jakie klient chciałby nabyć.
Zakup akcji, obligacji i innych instrumentów odbywa się przez internet i polega na złożeniu zlecenia, które wysłane jest najpierw do domu maklerskiego, z którego wysłane jest do systemu transakcji Giełdy Papierów Wartościowych.
Na giełdzie sprzedając, chcą pozbyć się udziałów, aby zyskać pieniądze, a kupujący chcę nabyć instrumenty finansowe, płacąc za nie gotówką.
Sprawdź także: Jak inwestować na giełdzie?
Uczestnicy transakcji giełdowych
Uczestnikiem giełdowym jest osoba, która posiadła prawo do uczestniczenia w handlu giełdowym i która zawodowo zajmuje się giełdą. Prawo do uczestniczenia w transakcjach giełdowych można nabyć poprzez dopuszczenie konkretnej osoby do pełnienia danej funkcji lub na podstawie postanowienia, jakie wyda odpowiedni organ giełdy, jakim jest zarząd. To, kto może uczestniczyć w handlu na giełdzie, uzależnione jest od organizacji konkretnej giełdy oraz indywidualnego systemu jej pracy.
Wyróżnić można następujących uczestników giełdowych:
- pośrednicy nazywani maklerami – są najważniejszą grupą osób na giełdzie. Maklerem zostać może osoba mająca odpowiednie kompetencje pracująca w przedsiębiorstwie maklerskim. Wyróżnić można maklerów wolnych oraz kursowych,
- samodzielni uczestnicy giełdy – to osoby mające prawo zawierać transakcje giełdowe we własnym imieniu i na własny rachunek. Najczęściej uczestnikami takimi są zarządcy przedsiębiorstw, którzy prowadzą finansowe interesy na rynku. Samodzielnymi uczestnikami giełdy mogą być także osoby reprezentujące banki, które przeprowadzają transakcje w imieniu banku lub swoim,
- urzędnicy – są to osoby dopuszczone do przeprowadzania transakcji tylko na określony czas. Urzędnikami mogą być pracownicy banków i firm maklerskich. Osoby te zawierają transakcję w imieniu i na rachunek pracodawcy za jego wcześniejszym pozwoleniem,
- goście – to uczestnicy giełdowi, którzy są obecni na giełdzie, ale nie mają praw do uczestniczenia w transakcjach giełdowych. Do gości zaliczyć można pracowników giełdy oraz różnego rodzaju reporterów, a także osoby, które uzyskały pozwolenie na tymczasowe przebywanie na terenie giełdy.
Sprawdź także: Gra na giełdzie wirtualnej