Badania przeprowadzone w roku 2020 są alarmujące. Badacze dowiedzieli się, że ogromna część Polaków nie posiada zabezpieczenia w postaci poduszki finansowej, która pozwala pokryć nieprzewidziane wydatki. Co prawda, Polacy oszczędzają na masową skalę, jednak skutki tego oszczędzania są naprawdę mizerne. Wartość oszczędności co trzeciej badanej osoby nie przekracza 5000 zł. Tymczasem specjaliści od finansów zalecają, by bezpieczna poduszka finansowa miała wysokość co najmniej sześciu wypłat.
Jak oszczędzać pieniądze i dlaczego jest to takie trudne?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że podstawowym problemem Polaków, jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy, jest brak regularności. Co piąty badany przyznaje, że wpłaty na konto oszczędnościowe dokonuje rzadziej, niż raz na 3 miesiące. Problemem mogą być także zbyt niskie wartości odkładanych kwot.
Jak widać, nie wystarczą same chęci do oszczędzania pieniędzy, trzeba wiedzieć jak się za to zabrać. Dlatego na samym początku swojej drogi z oszczędzaniem warto określić cele. Zmiana niewłaściwych nawyków wcale nie jest taka łatwa, dlatego warto wiedzieć, do czego się dąży. Określone cele powinny wzbudzać motywację i zachęcać do działania. Warto spisać je odręcznie i zaglądać do nich jak najczęściej.
Budżet domowy to podstawa
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że tylko skrupulatne i dokładne prowadzenie budżetu domowego pozwoli mądrze zarządzać finansami. Dlatego warto w jednym miejscu spisać wszystkie wydatki i opłaty, które ponosi się co miesiąc na utrzymanie gospodarstwa domowego. Po drugiej stronie tabelki powinny znaleźć się przewidywane przychody. Budżet nie musi być bardzo dokładny, by zorientować się, w czym tkwi przyczyna braku oszczędności.
Prowadzenie budżetu może odbywać się na kilka różnych sposobów. Tradycjonaliści mogą wykorzystać do tego celu tradycyjnie zeszyt i długopis, niemniej jednak jest to rozwiązanie wymagające dużej ilości zachodu. Na szczęście w sieci znaleźć można wiele aplikacji, które służą do zarządzania budżetem domowym. Niektóre z nich są płatne, inne darmowe. Łączy je jedno – nauczanie dobrych nawyków.
Jak ograniczyć wydatki?
Ci, którzy zastanawiają się, jak oszczędzać pieniądze, powinni skupić się na cięciu kosztów. Badania pokazują, że dla większości Polaków ogromnym problemem są zbyt duże zakupy spożywcze. W ten sposób spora część żywności najzwyczajniej w świecie się marnuje, co przekłada się na straty. Warto więc udawać się na zakupy spożywcze regularnie, ale przy okazji kupować mniej.
Ostatnimi czasy bardzo silne są trendy ekologiczne, które sprzyjają oszczędzaniu. Coraz większa liczba osób rezygnuje z kupna nowych, drogich ubrań na rzecz zakupów w second handach. Rosnące ceny paliwa zachęcają również do tego, by przesiąść się na środki transportu publicznego, co w skali miesiąca może dać oszczędności rzędu nawet kilkuset złotych.
Ograniczenie wydatków – trudne, ale nie niemożliwe
Podsumowując, obniżenie kosztów funkcjonowania wcale nie jest przyjemne, niemniej jednak pozwoli zaoszczędzić całkiem sporą ilość pieniędzy. Osoby, których sytuacja finansowa nie jest najlepsza, powinny wziąć się za to niezwłocznie. Oszczędzanie wcale nie musi oznaczać drastycznego pogorszenia się jakości życia. Czasem wystarczy zmiana drobnych nawyków, by zauważyć znaczące oszczędności. Nawet zmniejszenie wydatków o kilkanaście złotych miesięcznie to oszczędności rzędu kilkuset złotych w skali roku.
Trzeba wziąć pod uwagę, że nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości. Wystarczy nieprzewidziane zdarzenie losowe bądź nagła niedyspozycja do pracy, by znaleźć się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Przed widmem głodówki mogą wtedy uchronić właśnie oszczędności w odpowiedniej wysokości. Aby w pełni docenić to, jakie są ważne, warto porozmawiać z doradcą finansowym, który podpowie także, w jaki sposób zatroszczyć się o regularne i systematyczne oszczędzanie zarabianych pieniędzy oraz czy warto je zainwestować.
Sprawdź także: Pracownicze plany kapitałowe czy warto i czy da się oszczędzić na przyszłość?