Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Finansowanie działalności gospodarczej. Poznaj sześć sposobów

Praca Data publikacji - 7 lipca 2022 Autor - Redakcja vbranding.pl
Własna działalność gospodarcza


Realizacja ciekawego pomysłu na biznes może przełożyć się na duże dochody. Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej należy jednak zadbać o źródła jej finansowania. Najlepiej postarać się o ich dywersyfikację. Pozwoli to na spokojne rozpoczęcie działalności oraz późniejszy rozwój. Przedsiębiorca ma do dyspozycji wiele sposobów finansowania biznesu. Sześć pomysłów przedstawiamy poniżej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są zalety wkładu własnego na początek
  • jak dostać dotacje na rozpoczęcie działalności
  • jak pozyskać fundusze z programów europejskich
  • dlaczego kredyt bankowy jest popularny
  • co trzeba wiedzieć decydując się na leasing
  • jakie plusy ma emisja akcji

Zobacz też: Czy warto brać kredyty na firmę?

Wkład własny na początek

Finansowanie działalności gospodarczej w początkowej fazie może być prowadzone za pomocą własnych środków. Zaletą takiego rozwiązania jest całkowity brak kosztów związanych z pozyskaniem funduszy. Założenie działalności gospodarczej związane jest z ryzykiem niepowodzenia. Konieczność spłaty odsetek od kredytów może być dodatkowym utrudnieniem w szybkim osiągnięciu płynności finansowej. Wkład własny sprawia, że problem spłaty rat wraz z odsetkami nie jest dokuczliwy.

Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Złożenie wniosku o przyznanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej możliwe jest w urzędach pracy. Uzyskanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej związane jest z wieloma warunkami. Własna działalność gospodarcza musi przetrwać okres co najmniej dwunastu miesięcy. Dotacja adresowana jest do osób posiadających status bezrobotnego. Aktualne informacje na temat dotacji z urzędów pracy znajdują się na stronie zielonalinia.gov.pl.

Środki z programów europejskich

Przedsiębiorca ma możliwość pozyskania funduszy pochodzących ze środków europejskich. Możemy skorzystać z jednego z programów dotacji na szczeblu centralnym. Inną opcją jest skorzystanie z regionalnych programów operacyjnych. Zostały one przygotowane przez wszystkie województwa. Programy kładą nacisk na zwiększenie innowacyjności biznesu, rozwój technologii cyfrowych, a także zwiększenie konkurencyjności. Szczegółowe warunki i zasady programów operacyjnych znajdują się na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl.

Środki z kredytu bankowego

Kredyt jest jednym z popularnych źródeł pozyskiwania środków finansowych. Środki te można wykorzystać na etapie powstawania biznesu i w trakcie jego późniejszego rozwoju. Proces przyznawania kredytu dla firm może być czasochłonny. Dodatkową wadą takiej formy finansowania mogą być wysokie koszty korzystania ze środków. Nie warto jednak lekceważyć tej formuły finansowania biznesu. Sfinansowanie planów rozwoju za pomocą kredytu może przełożyć się na zwiększone zyski w przyszłości.

Leasing

Leasing jest ciekawą formułą, która pozwala na użytkowanie samochodów, maszyn oraz innych składników niezbędnych do prowadzenia biznesu. Użytkowanie odbywa się bez konieczności zakupu maszyny. Leasing jest szczególnie popularny w sektorze motoryzacyjnym. Przedsiębiorca podpisuje umowę z leasingodawcą. Na jej mocy może korzystać z samochodu w umówionym okresie. Kosztem związanym z użytkowaniem samochodu na podstawie umowy jest rata leasingowa. Największą zaletą leasingu jest brak konieczności jednorazowego wydania dużych środków pieniężnych. Rata leasingowa może być również wliczona w koszty firmy i obniża wysokość podatku dochodowego. Zobacz więcej na https://biznes.wprost.pl/poradnik/przedsiebiorca/10740301/pomysly-na-wlasna-firme-z-niskim-kapitalem.html

Emisja akcji

Nie jest to forma dostępna dla każdej firmy. Z takiej formuły zdobycia kapitału mogą skorzystać wyłącznie spółki publiczne. Firma tworzy nowe udziały. Następnie wprowadza je do obrotu na jednym z dostępnych rynków. Miejscem dedykowanym małym podmiotom jest prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych rynek NewConnect. Firma może również skorzystać z możliwości wprowadzenia swoich akcji na główny parkiet warszawskiej giełdy. W każdym przypadku przedsiębiorstwo musi posiadać zgodę Komisji Nadzoru Finansowego oraz spełniać surowe wymogi dotyczące raportowania wymaganych danych finansowych. Podsumowując, nie warto rezygnować z realizacji pomysłów na biznes. Współczesna gospodarka daje wiele możliwości finansowania działalności gospodarczej. Można je wykorzystać już na etapie zakładania biznesu. Skorzystanie z zewnętrznych środków stwarza również ciekawe perspektywy rozwoju firmy.

usługi fulfilment

Redakcja vbranding.pl

Witamy na Vbranding.pl – blogu stworzonym z myślą o wszystkich, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę z zakresu finansów, ekonomii, inwestycji oraz rozwoju osobistego. Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy z zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych treści, które pomagają naszym czytelnikom rozwijać się zawodowo i prywatnie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?