Pojęcie kryptowalut ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularne. Wszystko dlatego, że coraz większa liczba osób decyduje się na tę formę inwestowania wolnych środków pieniężnych. Aby móc skutecznie grać na rynku kryptowalut, warto wiedzieć, czym one w ogóle są.
Kryptowaluta co to?
W dużym uproszczeniu mówiąc, kryptowaluta to forma wirtualnej monety. Znajduje się ona w rozproszonym systemie księgowym, który został stworzony dzięki zastosowaniu zaawansowanej kryptografii. W systemie przechowywane są stany posiadania portfeli graczy. Wyrażane są one w przyjętych wcześniej jednostkach waluty. System kryptowalut oparty jest na innowacyjnej i nowoczesnej technologii block chain, która zapewnia mu pełne bezpieczeństwo.
Wbrew pozorom, system kryptowalut jest bardzo bezpieczny dla użytkownika. Został skonstruowany w taki sposób, by właściciel mógł przeprowadzać transakcje przy pomocy klucza kryptograficznego.
Jak przechowuje się kryptowaluty?
Co zabawne, przechowywanie kryptowalut niczym nie różni się od posiadania prawdziwej gotówki. Tak jak ją, przechowuje się je w tradycyjnych portfelach. Oczywiście są to portfele wirtualne, które stanowią coś w rodzaju banku danych. Do przechowywania kryptowaluty stosuje się dwie metody – online i offline. Ta druga zdecydowanie jest o wiele bardziej bezpieczna, jako że wszelkie dane przechowywane są poza dostępem do internetu. Dzięki temu można osiągnąć maksymalny sposób zabezpieczenia wirtualnej waluty i uchronienie jej przed kradzieżą.
Czy kryptowaluty uznaje się za środek płatniczy?
Polskie prawo nie dopuszcza jeszcze kryptowalut jako środka płatniczego. Oczywiście, wiele osób akceptuje je, jednak nie są one w żaden sposób związane z bankiem centralnym. Dzięki temu kryptowaluta może być przenoszona i przechowywana, a także podlega handlowi elektronicznemu. Tym samym można przeliczać ją na dowolną tradycyjną walutę.
Twórca kryptowalut miał na celu to, by nie podlegały one kontroli rządu oraz instytucji finansowych.
Czy inwestycja w kryptowaluty się opłaca?
Jako ciekawostkę można podać fakt, że pierwsza transakcja przy pomocy kryptowalut została przeprowadzona w roku 2010. To właśnie wtedy właściciel 1000 bitcoinów kupił za nie pizzę o wartości około 40 $. Prawdopodobnie do dziś ma do siebie o to pretensje, jako że ta sama ilość bitcoinów w dzisiejszych czasach warta jest około 400 milionów dolarów.
Wielu osobom wydaje się, że czasy tak spektakularnych skoków wartości kryptowalut mamy już dawno za sobą. Rynek kryptowalut obarczony jest sporym ryzykiem, ponieważ tylko niewielka część inwestycji jest tutaj stosunkowo bezpieczna. Oczywiście sieci takie jak Bitcoin czy Bitcoin są dość stabilne i z perspektywy dłuższego czasu mogą przynieść pewne zyski, niemniej jednak tysiące innych kryptowalut nie jest już tak opłacalnych.
Na rynku wciąż pojawiają się nowe cyfrowe waluty, które posiadają bardzo niską wartość początkową. Wszystko dlatego, że rynek kryptowalut wciąż nie jest jeszcze nasycony i znajduje się w fazie intensywnego rozwoju. Nie każda kryptowaluta, która wydaje się mieć potencjał, posiada odpowiednią siłę przebicia oraz innowacyjność, która pozwoli wyróżnić jej się w szeregu. Inwestycja w nowe kryptowaluty może szybko przynieść spektakularne zyski, bądź też spowodować utratę pieniędzy.
Specjaliści ostrzegają, że rynek kryptowalut to bańka, którą nadmuchują sami inwestorzy. W każdej chwili może ona pęknąć. Wtedy dojdzie do sytuacji, kiedy kryptowaluty znacznie stracą na wartości, a co za tym idzie – inwestorzy utracą zainwestowane środki.