Inwestowanie w nieruchomości stało się coraz popularniejszym sposobem na inwestowanie pasywne. Aby zainwestować w nieruchomość, trzeba opracować plan, który musi mieć dobre fundamenty. Inwestowanie w nieruchomości umożliwia ulokowanie oszczędnoci, a także zyskanie pieniędzy, np.na wynajmie.
Czy warto inwestować w nieruchomości?
Istnieje kilka sposobów na inwestowanie w nieruchomości, to jaką formę przybierze, zależne jest od osoby inwestującej. Aby po zainwestowaniu osiągnąć zyski, należy określić, co będziemy robić z nieruchomością, którą zakupimy. Jeżeli chcemy taką nieruchomość wynająć, wówczas dobrze jest określić, kto miałby być najemcą i znaleźć mieszkanie w dobrej lokalizacji. Takie kroki pozwolą ocenić to czy wynajęcie mieszkania przyniesie zyski.
Każde inwestowanie w mieszkanie trzeba dobrze przemyśleć i określić czy mieszkanie to będzie wynajmowane, czy zostanie kupione po to, aby z czasem je sprzedać i zyskać na jego sprzedaży. Wynajmowane mieszkanie będzie przynosić stały dochód, natomiast jego sprzedaż zapewni jednorazowy zastrzyk gotówki.
Zobacz też: Ekonomia neoklasyczna – główne założenia
Formy inwestycji w nieruchomości
- Form inwestowania w nieruchomości jest kilka, ale nie z wszystkich mogą skorzystać osoby, które zaczynają dopiero inwestować w nieruchomości. Wyróżnić można następujące formy inwestowania:
- flipping nieruchomości – proces ten polega na kupnie nieruchomości w niskiej cenie, aby następnie sprzedać je z zyskiem. Osoby inwestujące w taki sposób mogą zyskać nawet 30% sumy, za jaką kupili mieszkanie. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem inwestowania wziąć pod uwagę to, że na rynku jest duża konkurencja, która może spowodować problemy w zalezieniu odpowiedniego mieszkania. Ważne jest także to aby choć trochę potrafić oszacować koszt remontu zakupionego mieszkania, by na nim zyskać, a nie stracić,
- wynajem krótkoterminowy – najczęściej ta forma inwestycji praktykowana jest w miejscowościach turystycznych, ponieważ jest to dość atrakcyjny sposób na szybki zarobek. Ta forma inwestowania polega na krótkoterminowym wynajęciu mieszkania osobą zwiedzającym dane miasto. Forma ta przynosi zysk, ale trzeba ciągle doglądać swojego interesu i reagować w razie wystąpienia, np. jakiejś awarii w mieszkaniu. Na wysokość zysku wpływ ma okres wynajmu oraz cena. Trzeba także pamiętać, że inwestowanie krótkoterminowe jest bardzo popularne, co sprawia, że na rynku jest duża konkurencja,
- wynajem dużych powierzchni – ta forma inwestowania wymaga dużej wiedzy na ten temat. Wynajęcie dużej powierzchni umożliwia podzielenie jej na mniejsze, co pozwala na osiągnięcie zysku z różnych form wynajmu. Powierzchnię taką podzielić można na biura oraz apartamenty mieszkalne, które wynajmowane będą na dłuższy okres czasu. Główną zaletą wynajmu dużych powierzchni jest ich dostępność na rynku oraz zapotrzebowanie na tego typu miejsca do pracy lub mieszkania. Powierzchnia może zostać podzielona pod względem ograniczeń, jakie wynikać mogą z zasad bezpieczeństwa. Wpływ na podział powierzchni ma także plan architektoniczny danego obiektu,
- wynajem długoterminowy – jest to najpopularniejsza forma wynajmu, która polecana jest osobom zaczynającym przygodę z inwestowaniem. Forma ta najczęściej praktykowana jest w dużych miastach, ponieważ duże miasta oferują dobrą lokalizację i dużą ilość mieszkań. Forma ta wymaga umiejętności szukania mieszkań na wynajem. Ważne jest także, aby znać miasto i jego poszczególne lokalizacje, co pozwoli na znalezienie atrakcyjnych ofert oraz wiedzieć, jakie grupy docelowe będą zainteresowane wynajmem takiego mieszkania.
Wady i zalety inwestowania w nieruchomości
Do zalet inwestycji w nieruchomości zaliczyć można ograniczone ryzyko, ponieważ ceny mieszkań wciąż rosną. Dzięki inwestowaniu w nieruchomości można zyskać więcej pieniędzy niż na lokatach, ale ważne jest, aby nieruchomość została ubezpieczona. Nieruchomość można wynająć i zabezpieczyć swój kapitał. Po przeprowadzeniu remontu można ubiegać się o ulgę podatkową.
Wadami inwestowania w nieruchomości są duża ilość kapitału, który trzeba zainwestować. Czasem, aby sprzedać nieruchomość potrzeba wiele czasu, a także negocjacji ceny.
Inwestycja w nieruchomość do wynajęcia może zwracać się nawet 20 lat w zależności od ceny mieszkania oraz kwoty, za jaką będzie ono wynajmowane. Taka inwestycja jest jednym z wielu sposobów na zarabianie oraz ulokowanie oszczędności. Wynajem mieszkania pozwala na comiesięczne wpływy gotówki. Wiele osób decyduje się na zakup wielu mieszkań i wynajmowaniu ich zawodowo.