vbranding.pl

Blog tematyczny o finansach i ekonomii

Biznes

Na czym polega PIT 37?

Na czym polega PIT 37?

Wiele osób zastanawia się, jak rozliczać podatki. Co istotne, można to obecnie robić przez internet. Warto dowiedzieć się, jak to robić.

Program PIT

Obecnie coraz więcej osób stawia na e-pity. Jest to bardzo wygodne rozliczenie podatkowe. Warto wiedzieć o tym, że formularz PIT 37 dotyczy praktycznie każdego podatnika, który otrzymuje wynagrodzenie netto. Mowa tutaj o wypłacie pomniejszonej już o obowiązujące składki. Co istotne, w takim przypadku płatnik, który pobiera zaliczki, zmuszony jest do dostarczenia informacji na temat PIT 11. Tego typu dokument pozwala poprawnie rozliczyć PIT 37. Warto zaznaczyć, że Twój e-PIT to bardzo wygodne rozwiązanie. Wiele osób zastanawia się, co warto wiedzieć jeszcze o deklaracji podatkowej PIT 37. Dobrze w tej kwestii zastosować pewne uproszczenie. Okazuje się, że PIT 37 można obecnie zdefiniować jako rozliczenie rocznych dochodów, które podatnik uzyskał od płatnika składek. Wiele osób zastanawia się, co kryje się pod tym pojęciem. Jeżeli mowa o świadczeniu pracy pod względem swego pracodawcy, pracownik otrzyma wynagrodzenie wyłącznie netto. Jest to niezależne od typu umowy zatrudnienia.

PIT 37

PIT 36

Wiele osób zastanawia się, jak rozliczać PIT 36. Przede wszystkim warto skorzystać z opcji rozliczenia podatku przez internet. Okazuje się, że podatnicy, którzy w konkretnym roku podatkowym osiągnęli przychody, mają obowiązek dokonania rocznego rozliczenia podatku dochodowego, o czym trzeba pamiętać. Ponadto w zależności od tytułu uzyskanych przychodów, a ponadto wybranej formy opodatkowania, wymagane jest złożenie właściwych deklaracji PIT. Dobrze sprawdzić, jacy podatnicy mogą rozliczać się przy zastosowaniu formularza PIT 36. Warto też wiedzieć, na czym polega PIT 36l. Mowa w tym przypadku o formularzu przeznaczonym dla osób, które uzyskują w obecnym roku przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Do tego trzeba doliczyć też tych, którzy w czasie rozliczania podatkowego wybrali formę podatku liniowego do obliczenia podatku dochodowego od swych dochodów. Natomiast właściciele firm, którzy wybrali takowe rozwiązanie, powinni pamiętać o tym, iż od drugiego maja 2023 r. minie termin złożenia zeznania podatkowego. Wiele osób rozlicza się, stosując metodę liniową. Składane są deklaracje podatkowe PIT-36L. Ponadto nie ma możliwości rozliczenia się razem z małżonkiem bądź jako osoba, która samotnie wychowuje potomstwo. Przy zastosowaniu deklaracji PIT-36L nie jest możliwe przeprowadzenie rozliczenia innych przychodów rozliczonych przy zastosowaniu standardowego PIT-36 bądź PIT-37.

Udostępnij