Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Księgowość dla lekarzy – praktyczne porady

Biznes Data publikacji - 7 czerwca 2023 Autor - Redakcja vbranding.pl
Księgowość dla lekarzy

Prowadzenie księgowości i rozliczanie swoich finansów potrafi być bardzo wymagającym i czasochłonnym zajęciem. Dotyczy to każdego zawodu, również lekarzy. Prywatne gabinety lekarskie mogą wydawać się innym rodzajem działalności niż standardowe firmy komercyjne, ale tak samo muszą odprowadzać podatki czy rozliczać się z kontrahentami. Poznaj praktyczne porady związane z księgowością dla lekarzy!

Co obejmuje księgowość dla lekarzy?

Każda osoba, która jest aktywna zawodowo, musi dbać o swoje finanse. Księgowość dla lekarzy to zbiór rozwiązań, które powstały z myślą o medykach, celem ułatwienia im zarządzania czasem i finansami. Wśród czynności, o których musisz pamiętać, jeżeli pracujesz jako lekarz lub prowadzisz firmę zatrudniającą medyków, znajdują się m.in.:

  • prowadzenie ewidencji podatkowej,
  • zarządzanie dokumentami finansowymi,
  • rozliczanie podatków,
  • obsługa kadrowo-płacowa.

Oczywiście szczegóły związane z prowadzeniem księgowości zależą również od formy, w której prowadzona jest dana działalność lecznicza. Do rodzajów tych należą:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • spółka cywilna,
  • spółka jawna,
  • spółka partnerska,
  • grupowa praktyka lekarska

JDG – najprostsza forma działalności

Najczęściej wybierana i najtańsza do prowadzenia forma działalności leczniczej jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Prowadzenie działalności można rozpocząć w momencie zgłoszenia wniosku o dokonanie wpisu do CEIDG, a także w chwili, w której organizacja zostanie wpisana do rejestru podmiotów wykonujących daną działalność.

Należy podkreślić, że osoby prowadzące JDG, jako przedsiębiorcy, odpowiadają za swoją firmę całym posiadanym majątkiem. Dobrze jest również pamiętać, że każdy, kto wykonuje zawód w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej lub indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej, musi posiadać ważne ubezpieczenie OC za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych. Warto wiedzieć, że lekarz, który jest przedsiębiorcą w przypadku świadczenia usług na rzecz osób fizycznych, zobowiązany jest do używania kas fiskalnych online.

Jak działa grupowa praktyka lekarska?

Jeżeli zdecydujesz się na wykonywanie zawodu w ramach prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej świadczenia zdrowotne mogą być udzielane jedynie przez lekarzy będących wspólnikami oraz partnerami tych spółek. W praktyce oznacza to, że nie ma możliwość zatrudniania innych medyków, żeby wykonywali oni świadczenia zdrowotne w ramach działalności danej spółki.

Spółka taka nie posiada osobowości prawnej, a co za tym idzie, wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki swoimi majątkami osobistymi oraz majątkiem spółki. 

Podatki, rozliczenia, prowadzenie dokumentacji

Prowadząc księgowość, należy cały czas sprawdzać, czy dotychczas obowiązujące przepisy nie uległy zmianie. Może się okazać, że w trakcie prowadzenia działalności, coś się zmieniło np. w wykorzystywanej do tej pory skali podatkowej. Aby móc się w pełni skupić na prowadzeniu działalności i wykonywaniu świadczeń zdrowotnych, warto znaleźć specjalistę, który zajmie się prowadzeniem księgowości.

W obecnych czasach dobrym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na korzystanie z biura rachunkowego online. Jakie są zalety korzystania z tego sposobu prowadzenia księgowości i czy będzie to odpowiedni wybór dla lekarza?

Biuro rachunkowe online (biuro rachunkowe z oprogramowaniem Enova365) może prowadzić księgowość lekarzom wykonującym swój zawód w ramach działalności prowadzonej w dowolnej formie. Korzystanie z księgowości online ma szereg zalet. Do najważniejszych z nich należą m.in. elastyczność. Aby skorzystać z biura rachunkowego online, w większości przypadków wystarczy zalogować się do systemu. Systemy wykorzystywane przez wirtualne biura, działają przez 24/7, dzięki czemu możesz ich używać w dogodnej dla siebie porze. Kiedy wprowadzisz do systemu odpowiednie dokumenty, automatycznie zostaną one uwzględnione w rozliczeniach. 

Zalety biura rachunkowego online dla lekarzy

Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z biura rachunkowego online, będziesz mógł liczyć na dostęp do narzędzi, które ułatwią Ci wykonywanie codziennej pracy. Przydatnym narzędziem oferowanym przez biura rachunkowe online są różnego rodzaju panele klienckie i dashboardy managerskie. Bieżący dostęp do danych finansowych znacznie przyspiesza i ułatwia podejmowanie decyzji biznesowych. Co więcej, dzięki narzędziom, które dostaniesz, decydując się na nawiązanie współpracy z wirtualnym biurem, będziesz w stanie wygodnie wystawiać faktury oraz automatycznie generować odpowiednie deklaracje i wysyłać je do urzędów.

Chcesz wprowadzić jakieś zmiany, ale nie wiesz, czy będą one opłacalne pod kątem finansowym? Wybierając biuro rachunkowe online, zdecyduj się na takie, które zapewni Ci kompleksową pomoc i doradztwo. Najlepiej będzie, jeżeli zdecydujesz się na pakiet, który oprócz pomocy i doradztwa obejmuje również ochronę w przypadku popełnienia pomyłki. Wirtualna księgowość jest znacznie tańsza niż tradycyjna, dlatego też, w cenie zatrudnienia księgowej, możesz wykupić rozszerzony pakiet oferowany przez wirtualne biuro.

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Skontaktuj się z nami już teraz! Doświadczeni eksperci z biura rachunkowego Warido z pomocą dla Twojej firmy

Materiał zewnętrzny

usługi fulfilment

Redakcja vbranding.pl

Witamy na Vbranding.pl – blogu stworzonym z myślą o wszystkich, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę z zakresu finansów, ekonomii, inwestycji oraz rozwoju osobistego. Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy z zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych treści, które pomagają naszym czytelnikom rozwijać się zawodowo i prywatnie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?