Venture capital to fundusze, z których skorzystać mogą zarówno małe jak i średnie przedsiębiorstwa mające pomysł na inwestycję, ale brakuje im środków na ich realizację. Środki te pozyskiwane są od dużych przedsiębiorstw, które wykupują od tych mniejszych akcje oraz udziały.
Co to jest venture capital?
Fundusze venture capital są inwestycjami kapitałowymi, które wspierają finansowanie przedsiębiorstw będących w fazie rozwoju. Fundusze te najczęściej skierowane są do przedsiębiorstw, które oferują unikatowe i oryginalne produkty.
Firma korzystająca z funduszy w zamian za środki finansowe oddaje część swoich udziałów. Taki zabieg pozwala nowym firmom na rozwijanie swoich pomysłów oraz na wprowadzenie na rynek nowych produktów.
Czy cechuje się finansowanie venture capital?
Ten sposób finansowania nazywany jest kapitałem wielkiego ryzyka, ponieważ taka forma finansowania jest dość niepewna z powodu tego, że środki przekazywane przez duże przedsiębiorstwo nie mają formy pożyczki. Pieniądze przekazane małym firmą są inwestycją, która ma przynieść obustronne korzyści, ale może zdarzyć się także tak, że duże przedsiębiorstwo, zamiast zysków może ponieść straty.
Duża firma kupuje od małej firmy, która działa na rynku wzrostowym i wykazuje duży potencjał udziały lub akcje. Dzięki tym środkom mała firma może wprowadzić na rynek swój produkt, który ma wygenerować zyski. Po tym etapie inwestor sprzedaje swoje udziały z zyskiem lub osiąga zysk wynikający z akcji. Proces finansowania trwa najczęściej od 2 do 5 lat.
Kto może skorzystać z funduszy vc?
Kapitał ten przeznaczony jest dla przedsiębiorstw istniejących na rynku od jakiegoś czasu, które mają wypracowany swój plan działania oraz potencjał wzrostowy. Najczęściej z finansowania korzysta sektor informatyczny, telekomunikacyjny oraz biotechnologiczny.
Inwestorzy, którzy szukają firm, biorą pod uwagę, jaką kadrę pracowniczą mają małe firmy i jaką przewagę nad konkurencją mają one na rynku produktów, usług lub technologii. Ważne jest dla inwestora także to jaki firma ma pomysł na inwestycje, ponieważ musi on dawać pewność, że współpraca ta mu się opłaci.
Co zyskuje firma korzystająca z finansowania?
Pierwszą rzeczą, jaką zyskuje małe przedsiębiorstwo, jest kapitał potrzebny na zrealizowanie pomysłu bez konieczności przedstawiania zabezpieczeń. Dzięki takiemu procesowi firma dostaje wsparcie wyspecjalizowanych osób, ponieważ inwestor, wykupując część udziałów, staje się współwłaścicielem małej firmy i bierze na siebie cześć ryzyka w razie niepowodzenia. Dzięki kapitałowi, jaki przedsiębiorstwo dostaje od inwestora, jego pozycja na rynku się umacnia i polepsza się wizerunek firmy. Jeśli finansowanie to zakończy się sukcesem, wówczas jest to sygnał dla innych dużych przedsiębiorstw, że warto rozpoczynać współpracę z konkretną małą firmą.
Małe przedsiębiorstwo korzystające z finansowanie nie musi regularnie spłacać rat i odsetek, co sprawia, że ma ono więcej pieniędzy na realizację zadań i dążenie do wyznaczonego celu.
Sprawdź: Czym jest dźwignia finansowa?