Kredyt gotówkowy jest wciąż jednym z najpopularniejszych produktów bankowych. Sięgają po niego osoby w różnym wieku i z różnych powodów. Niekiedy staje się on jedynym sposobem na poprawę trudnej sytuacji finansowej czy też sfinansowanie nieprzewidzianych wydatków. Decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna być dobrze przemyślana, a sama propozycja korzystna i dopasowana do możliwości finansowych przyszłego kredytobiorcy. Mnogość różnorodnych kredytów gotówkowych proponowanych przez banki, często sprawia, że wybór tej najlepszej staje się trudny. Aby go nieco ułatwić, warto poznać podstawowe cechy kredytów i zależności, jakie nimi rządzą. Jedną z nich jest oprocentowanie kredytu gotówkowego. Czym jest owo oprocentowanie i co warto wiedzieć na jego temat?
Oprocentowanie kredytu gotówkowego – co to takiego?
Oprocentowanie kredytu gotówkowego to nic innego jak koszt od pożyczonej sumy, który musi ponieść kredytobiorca. Jest on doliczany do poszczególnych rat kredytu w formie odsetek. Wysokość oprocentowania uzależniona jest między innymi od pożyczanej sumy, marży naliczanej przez kredytodawcę, a także konkretnej propozycji. Bardzo często zdarza się, że banki proponują odmienne oprocentowanie nowym oraz stałym klientom.
Zasadniczo w skład oprocentowania wchodzą dwa czynniki bazowe. Pierwszym z nich jest marża naliczana przez banki. Jest to zysk, jaki osiąga instytucja finansowa za udzielenie pożyczki. Drugim zaś to WIBOR, na który wpływ mają stopy procentowe. Jeśli w wyniku zachwiań na rynku finansowym czy też osłabienia sytuacji gospodarczej kraju stopy zostają podniesione, wówczas oprocentowanie wzrasta. Sytuacja ta jest szczególnie trudna dla kredytobiorcy, jeśli ma on kredyt gotówkowy ze zmiennym oprocentowaniem, gdyż wówczas raty kredytu wzrosną, pomimo tego, że w momencie podpisywania umowy zakładano, że będą one znacznie niższe.
Rodzaje oprocentowania kredytów
Decydując się na kredyt gotówkowy, zdecydowana większość osób skupia swoją uwagę na wysokości oprocentowania. Nie jest to działania bezzasadne, gdyż wysokość oprocentowania w bezpośredni sposób wpływa na ostateczny koszt kredytu, a także wysokość poszczególnych rat. Jednak równie ważny jest sam sposób naliczania oprocentowania, a dokładniej jego rodzaj. Oprocentowanie kredytu może być zmienne lub stałe.
Zmienne oprocentowanie, tak jak wskazuje nazwa, zmienia się w zależności od określonych czynników w trakcie okresu kredytowania. Stałe zaś bez względu na nie pozostaje bez zmian przez cały czas trwania umowy kredytowej. Wybierając kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, trzeba mieć świadomość stopnia ryzyka dotyczącego ostatecznej wysokości oprocentowania. Owo ryzyko wzrasta wraz z wydłużonym okresem kredytowania – im dłuższy, tym większa szansa na to, że stopy procentowe zostaną w którymś momencie podniesione, a tym samym wzrosną raty kredytu. To, jak dynamicznie będzie się zmieniać sytuacja na rynku finansowym, trudno przewidzieć, nawet pomimo dogłębnej analizy szczegółowych prognoz. Uzależniona jest ona bowiem od wielu bardzo różnych i złożonych czynników, których rozwój nie zawsze udaje się określić.
Kredyt ze stałym oprocentowaniem jest zdecydowanie bezpieczniejszą opcją. W jego przypadku nie ma mowy o niespodziewanym wzroście wysokości comiesięcznych rat. Pozostają one takie same przez cały okres kredytowania. To opcja dla tych, którzy lubią czuć się bezpiecznie pod względem finansowym i nie chcą niepotrzebnie ryzykować, obawiając się ewentualnych trudności w spłacie kredytu. Choć wysokość oprocentowania stałego jest nieco wyższa niż zmiennego, dla wielu osób jest to koszt, który decydują się ponieść w zamian za poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa.
Źródło:
https://www.money.pl/banki/co-wplywa-na-wysokosc-raty-kredytu-i-czy-mozna-ja-negocjowac-z-bankiem-6726932908866400a.html
https://www.totalmoney.pl/artykuly/kredyt-gotowkowy-ze-stalym-oprocentowaniem-czy-warto-zaciagnac-kredyt-o-stalym-oprocentowaniu
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank