Symulatory giełdowe są świetną metodą na poznanie funkcjonowania giełdy oraz spróbowania handlu akcjami bez utraty środków finansowych. Internetowe symulatory pozwalają za darmo wejść w świat handlu papierami wartościowymi.
Co to jest gra na giełdzie?
Wirtualna gra na giełdzie jest prostym i łatwym programem, który obrazuje jak naprawdę działa giełda i jak wygląda handel akcjami. Najczęściej na starcie użytkownik dostaje 100 000 złotych pieniędzy wirtualnych, by mógł on rozpocząć inwestowanie. Dzięki wirtualnym pieniądzom użytkownik może wybrać akcje i zakupić je.
Internetowy symulator giełdowy dopasowuje się do rzeczywistości oraz stara się przedstawić aktualną sytuację na rynku akcji. Niektóre symulatory pobierają opłaty dla brokerów. Kwoty manipulacyjne, jakie należy opłacić, mogą różnić się od rzeczywistych i mają wpływ na końcowy wynik inwestora. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik uczy się przewidywać dodatkowe koszty związane z zakupem akcji. Korzystając ze symulatorów, inwestor uczy się podstaw finansowych i poznaje słowa bezpośrednio związane z inwestowaniem.
Typy symulatorów giełdowych
Wyróżnić można dwie główne kategorie, w jakich występują symulatory, a są nimi:
* gry giełdowe, które umożliwiają rywalizację pomiędzy przyjaciółmi lub osobami nieznajomymi, by móc dokonać wyboru najlepszych akcji względem posiadanego portfela. W tych stymulatorach większy nacisk kładzie się na inwestowanie, a nie na handel. Im więcej akcji użytkownik wykupi tym wyższa jego pozycja w rankingu,
* wirtualny trading, w którym obserwacji podlega sytuacja panująca na rynku. Ten symulator pozwala handlować akcjami w ceny zyskania środków finansowych. Ten rodzaj stymulatorów jest bardzo zbliżony do normalnej giełdy i umożliwia przećwiczenie prawdziwego handlu i obrazuje, jak działa platforma.
Sprawdź także: Jak zarabiać online – poznaj sprawdzone sposoby
Jak grać na giełdzie?
Aby zacząć grać na prawdziwej giełdzie i spróbować pomnożyć swoje środki finansowe trzeba najpierw założyć rachunek inwestycyjny. Zrobić można to w biurze maklerskim, które będzie uczestniczyło w transakcjach kupna i sprzedaży. Założenie rachunku odbyć się może w oddziel biura lub za pomocą Internetu. Aby otworzyć rachunek inwestycyjny, trzeba posiadać numer NIP i numer dowodu osobistego. Przed wyborem biura maklerskiego warto przejrzeć ofertę wielu z nich, aby wybrać odpowiednie dla siebie. Trzeba zwrócić uwagę na wysokość opłat manipulacyjnych oraz jakie narzędzia są udostępniane inwestorom. Wielu inwestorów samodzielnie decyduje się na kupno lub sprzedaż akcji i korzysta z odpowiednich narzędzi, aby zmniejszyć koszty prowizji. Ułatwieniem dla inwestora jest połączenie konta inwestycyjnego z bankowym, które prowadzone są w tym samym banku.
Po założeniu rachunku należy wybrać akcję, jakie nas interesują i jakie chcemy kupić. Podczas wyboru akcji dobrze jest zgłębić analizę techniczną i fundamentalną. Zadaniem tych technik jest określenie odpowiedniego momentu do zakupienia lub sprzedaży akcji. Przed rozpoczęciem inwestowania powinno zapoznać się z podstawowymi wskaźnikami giełdowymi, które stosowane są do oceny zachowań kursów poszczególnych akcji.
Ostatni krokiem jest kupowanie oraz sprzedawanie akcji. Po znalezieniu i wybraniu odpowiednich akcji należy złożyć ofertę kupna w biurze maklerskim. Ten zabieg wykonany może być przez sieć internetową, telefonicznie, przez faks lub osobiście w biurze. Podczas składania zlecenia kupna akcji podać trzeba nazwę spółki, ilość akcji, które chce się kupić oraz termin zlecenia i cenę, za jaką akcje zostaną zakupione. Zlecenie może zostać złożone z limitem lub bez limitu ceny. Kiedy zlecenie jest bez limitu ceny, wówczas wybrać można warianty: po każdej cenie, po cenie rynkowej, po cenie rynkowej na otwarcie. Kiedy biuro maklerskie sprawdzi w centrali czy inwestor ma wystarczającą ilość pieniędzy na zakup akcji i czy sprzedający akcje ma wystarczającą ilość, wówczas broker składa zlecenie maklerskie, które generuje potwierdzenie transakcji i wysyła je do inwestora. Po zakupie akcji trzeba obserwować sytuacje na rynku i sprzedać akcje w odpowiednim momencie, aby na nich zarobić.
Sprawdź także: Czym są kryptowaluty?