Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Firma w Czechach – jak założyć firmę w Czechach? 

Biznes Data publikacji - 16 marca 2023 Autor - Redakcja vbranding.pl
Firma w Czechach

Obciążenia podatkowe są główną przyczyną, dla której polscy przedsiębiorcy rozważają przeniesienie prowadzonej działalności za granicę. Jednym z popularnych kierunków są Czechy. Jak założyć firmę w Czechach? Z jakimi korzyściami i zagrożeniami wiąże się taki krok? 

Zakładanie firm w Czechach – jak krok po kroku założyć firmę?

Osoby planujące założyć firmę w Czechach mogą (podobnie jak w Polsce) wybrać formę prowadzenia działalności. Dopuszczalne formy to jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka. Jednoosobowa firma w Czechach może być nieregulowana, rzemieślnicza, koncesjonowana lub wiązana. Aby założyć działalność np. rzemieślniczą, niezbędne jest posiadanie kierunkowego wykształcenia. 

Zakładanie firm w Czechach, a precyzując założenie popularnej jednoosobowej działalności gospodarczej, jest bardzo proste. W tym celu należy: 

  • Krok 1 – zgromadzić niezbędne dokumenty. Do zarejestrowania firmy potrzebne są: dowód osobisty, zgłoszenie rejestracyjne, zaświadczenie o niekaralności, tytuł prawny do lokalu, w którym będzie prowadzona działalność i potwierdzenie dokonania opłaty. 
  • Krok 2 – złożyć przygotowane dokumenty. Można to zrobić na kilka sposobów: osobiście w urzędzie, w punkcie Czech Point, listownie lub przez internet (wymagane jest posiadanie podpisu elektronicznego). 
  • Krok 3 – upewnić się, że działalność została zarejestrowana. Następnie pozostaje już tylko znaleźć klientów i realizować dla nich usługi lub dostarczać im produkty. 

Firma jednoosobowa w Czechach nie jest jedyną możliwością – założyć można też spółkę. Rejestracja spółki to rozwiązanie, które pozwala ograniczyć ryzyko biznesowe. Pewnym minusem są jednak wyższe koszty początkowe (opłaty administracyjne) – założenie spółki kosztuje ok. 10 000 koron czeskich, podczas gdy założenie jednoosobowej firmy to koszt ok. 1000 koron czeskich. 

Firma w Czechach – jakie podatki płacą przedsiębiorcy?

Jednoosobowa firma w Czechach to atrakcyjne stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Czeskie stawki PIT są następujące: 

  • 15 proc. podstawy opodatkowania do wysokości 1 867 728 koron czeskich. 
  • 23 proc. od nadwyżki powyżej wskazanego limitu. 

Podatek PIT to jednak nie wszystko – polscy przedsiębiorcy płacą też składki ZUS. Jak wygląda kwestia taka jak firma w Czechach a ZUS? Analogicznie jak w Polsce samozatrudnieni płacą składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. 

Ich wysokość jest uzależniona od wypracowanego zysku, przy czym w 2023 r. minimalna wysokość składki na ubezpieczenie społeczne wynosi 2944 koron czeskich, a minimalna wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne to 2722 koron czeskich. 

Firma zarejestrowana w Czechach może też skorzystać z ryczałtowego rozliczenia podatków i danin. Rozwiązanie to jest dostępne dla przedsiębiorcy, który spełnia określone w przepisach warunki. Mowa tu m.in. o tym, że: 

  • Nie jest podatnikiem VAT. 
  • Nie jest wspólnikiem spółki publicznej czy komplementariuszem spółki komandytowej. 
  • Nie jest dłużnikiem – nie toczy się w stosunku do niego postępowanie upadłościowe. 

Jak wygląda takie rozliczenie? Przedsiębiorca co miesiąc płaci ustaloną kwotę tytułem podatku dochodowego i składek na ubezpieczenia. W 2023 r. wysokość takiej ryczałtowej opłaty wynosi 6208 koron czeskich – tyle płacą podatnicy, których dochód z działalności w poprzednim okresie rozliczeniowym nie przekroczył 1 mln koron czeskich. 

Firma w Czechach – jakie ma korzyści?

Dlaczego warto założyć firmę w Czechach? Głównym argumentem są kwestie finansowe. Firma budowlana w Czechach, firma transportowa w Czechach czy nawet firma IT w Czechach może dla właściciela oznaczać niższe daniny (podatki i składki ZUS). W rezultacie więcej pieniędzy zostanie do jego dyspozycji. 

Właściciele firm mogą ustalać koszty stawką ryczałtową. Przysługują im też ulgi, np. na dziecko. Przykładowo w 2022 r. ulga podatkowa na jedno dziecko wynosiła 15 204 korony czeskie, a na dwoje dzieci – 22 320 koron czeskich. 

Jednoosobowa firma w Czechach – pozafinansowe korzyści z firmy w Czechach

  • Prosty, transparenty system podatkowy. Potwierdza to wysoka pozycja Czech w rankingu International Tax Competitiveness Index Ranking. W 2022 r. nasz południowy sąsiad znalazł się na 5. miejscu tego zestawienia, podczas gdy Polska dopiero na 28. miejscu. 
  • Przedsiębiorca może poświęcać mniej czasu na księgowość. Wynika to ze wspomnianego już mało skomplikowanego i przyjaznego podatnikom systemu podatkowego. Osoby z Polski mogą jednak potrzebować pomocy ze względu na barierę językową. 

Firma w Czechach a rezydencja podatkowa – o czym pamiętać?

Założenie firmy w Czechach przez obywatela Polski nie jest równoznaczne z tym, że podatki będzie on płacił w Czechach. Kluczowe jest to, czy przedsiębiorca zostanie uznany za rezydenta podatkowego Republiki Czeskiej. Aby tak się stało, musi on np. przebywać na terenie Czech nie mniej niż przez 183 dni w ciągu roku. 

Firma w Czechach a działalność w Polsce to połączenie, które może dla przedsiębiorcy oznaczać spore problemy. Jeżeli urząd skarbowy udowodni, że np. firma transportowa w Czechach została zarejestrowana w celu zmniejszenia obciążeń publicznoprawnych, właściciela może czekać odpowiedzialność karnoskarbowa. 

Chcesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę w Czechach? Jeżeli oczekujesz kompleksowego wsparcia, skontaktuj się z nami – w Warido jesteśmy praktykami i pomagamy przedsiębiorcom prowadzącym firmy zarówno w Polsce, jak i Republice Czeskiej. 

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Skontaktuj się z nami już teraz! Doświadczeni eksperci z Warido z pomocą dla Twojej firmy. 

Artykuł sponsorowany

Ekonomiczny transport drobnicowy

Redakcja vbranding.pl

Witamy na Vbranding.pl – blogu stworzonym z myślą o wszystkich, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę z zakresu finansów, ekonomii, inwestycji oraz rozwoju osobistego. Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy z zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych treści, które pomagają naszym czytelnikom rozwijać się zawodowo i prywatnie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?